Тема уроку
Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами речення.
Мета уроку
Навчальна: розширити та поглибити знання п’ятикласників про однорідні члени речення(поширені і непоширені) ; формувати вміння знаходити речення з однорідними членами, визначати їх вид, аналізувати зв'язок між ними( сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний), смислові відношення;
Розвивальна: розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами, використовувати їх у мовленні, правильно інтонувати речення з однорідними членами, самостійно працювати та виділяти головне, узагальнювати та систематизовувати матеріал;
Виховна: виховувати інтерес до вивчення української мови, любов і пошану до природи , доброзичливі взаємини під час спільної роботи.
Тип уроку
урок засвоєння нових знань ( з використанням інформаційно – комунікаційних технологій)
Обладнання уроку
робочі зошити, картки настрою, листочки для вправи "Очікування", плакат "Очікування" , опорні схеми, підручник , мультимедійний проектор, екран, презентація Power Point .
Хід уроку
Епіграф
Осінь усьому лік веде.
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Радо дзвоник пролунав,учнів всіх у клас зібрав,
Закликає на урок,нас до знань зробити крок.
Доброго дня, дорогі діти! Мені приємно бачити вас. Сподіваюсь,що ви прийшли з гарним настроєм.
З'ясування емоційного стану учнів. ( Інтерактивна вправа «Кольоровий настрій»)
Вчитель. Зараз ми всі разом перевіримо вашу емоційну готовність до уроку. А допоможе нам веселка, яка має сім кольорів. Погляньте на екран ( слайд 2) та оберіть колір, що подобається вам саме зараз. Відмітьте його у картці настрою. [2] ( слайд 3) Якщо ви обрали зелений або блакитний колір, то ви готові до розв’язання серйозних задач. Як що ви сьогодні обрали червоний – ви насторожені, але готові до «перетворення». Якщо ваш вибір пав на синій та фіолетовий, то це свідчить про те, що на уроці ви впораєтесь з усіма завданнями, будете творчо мислити та працювати. Вибір жовтого та оранжевого кольору свідчить про те, що ви готові до активної роботи. Тож нехай на сьогоднішньому уроці веселка сяє всіма своїми барвами! Бажаю всім успіху та вірю, що від нашого уроку у вас залишаться гарні враження, а ваш розум поповниться новими, корисними знаннями. Український поет Дмитро Білоус писав:
Якщо ти знаєш – все в твоїх силах,
Якщо не знаєш, то не втнеш,
Якщо ти знаєш – летиш на крилах,
Якщо не знаєш, то повзеш.
Чи на землі ти, а чи у небі,
Чи, може, в глибині морській –
Знання поможуть при потребі:
То знай же, друже, і умій!
Сьогодні у нас нетрадиційний урок: ми працюватимемо у незвичних зошитах , оцінювати себе ви будете самі, за кожне виконане завдання уроку ставитимете собі оцінки, які фіксуватимете у залікових картках, що знаходяться на ваших партах. Успіхів вам! Вперед до знань! (слайд 4)
ІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Робота над епіграфом уроку.
Вчитель.
Перевірка домашнього завдання.
2. Вибірковий диктант:
1) Виписати підмет: Осінь збирає, а навесні поїдає.
2) Виписати додаток: Хліб усьому голова.
3) Виписати додаток: Зима починає лік останньою.
4) Виписати присудок: Жовтень веде ліс у казку.
Епіграф: Осінь усьому лік веде.
2. Визначення теми та мети уроку.
Вчитель. Ви , мабуть, здогадалися, що граматичні завдання уроку ми пов'яжемо із природою.Сьогодні ми розпочинаємо працювати над темою «Однорідні члени речення». Вона є для вас вже відомою, адже своє знайомство з однорідними членами речення ви розпочали ще в початкових класах . У 5 класі ми поглибимо наші знання , працюватимемо над цією темою впродовж трьох уроків. Отже, тема сьогоднішнього уроку "Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами речення»(слайд 6 ) ( запис дати та теми уроку в робочі друковані зошити) [4]
Вчитель. Колись Марк Твен сказав:"Хто не знає куди прямує, дуже здивується, якщо потрапить не туди". Я пропоную вам спробувати визначити, якими природніми стежками попрямуємо ми з вами сьогодні, про що будемо дізнаватися, що повинні вивчити та навчитись робити. Погляньте ще раз на тему уроку та сформулюйте мету за допомогою методу "Незакінчене речення". Будь ласка, продовжіть:"На сьогоднішньому уроці ми поглибимо... розвиватимемо... виховуватимемо ... ." (слайд 7)
(учні формулюють мету уроку)
3. Робота з плакатом «Очікування».
Вчитель. Спробуємо оцінити рівень своїх знань щодо речення з однорідними членами, запишіть на листочки, які знаходяться на ваших партах, що очікуєте від сьогоднішнього заняття, де здобуті знання нам знадобляться і приклейте їх на плакат із зображенням сільського пейзажу. Якщо рівень своїх знань з теми ви оцінюєте як високий – на дерево, якщо достатній – на кущик, якщо середній або низький – на травичку. ( слайд 8) ( учні виконують завдання) До плакату ми ще повернемось в кінці уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель. Наше з вами завдання, звичайно, не хвилюватися, а бути в першу чергу максимально уважними, сумлінними і активними. Не лякайтесь помилок, адже не буває ніякої праці, як і життя, без помилок і труднощів. Щоб навчання було результативним, продовжимо сьогодні вчитися і працювати.Як ми вже зазначили, дана тема для нас не нова. Тож пригадаймо, що ми знаємо. Відомо, що повторення – найкращий метод для запам’ятовування.
1.Гра «Лінгвістичний падолист» .
Вчитель. Гра «Лінгвістичний падолист» допоможе з'ясувати, як ви пам'ятаєте матеріал нашої теми з попередніх класів. Визначте, які з даних тверджень правильні, а які з них є хибними. [5] Заповніть таблицю, що має дві колонки, проставте в них «+» ( правильне твердження), «-» ( хибне твердження).
( слайд 9) Після виконання перевірите себе , дізнаєтесь кількість листочків, які впали з дерева
2. Бесіда за епіграфом уроку.
Вчитель. Давайте повернемося до епіграфу нашого уроку. ( слайд 10) Спробуйте дати усну характеристику поданому реченню.
(школярі характеризують речення, доповнюючи один одного )
Осінь усьому лік веде.(Розп.,неокл.,просте, двоскл., пош., неускл.)
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
Вчитель.
1. Робота біля дошки. (Підкреслити члени речення)
Летить, кружляє і стелиться під ноги пожовкле листя.
2. Бесіда з учнями:
§ До якого слова відносяться присудки в даному реченні?
§ На яке питання вони відповідають?
§ Яким членом речення виступають?
§ Чи залежать вони один від одного?
Слово вчителя:
Такі члени речення називаються однорідними.
Однорідні члени речення – це такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання, відносяться до одного й того самого слова,виступають одним членом речення. Вимовляються вони з інтонацією переліку або протиставлення.
3. Робота в зошитах.
(Записати речення. Скласти й записати схеми речень)
Сонце всміхається перехожим, деревам, будинкам. О, О, О.
Вони не тільки радіють, а насолоджуються ще теплою погодою. О, а О.
На вулиці сонячно, але вітряно. О, але О.
У парку гуляють діти і дорослі. О і О.
Із лісу тягне і вогкістю, і запахом сосон. і О, і О
Бесіда з учнями:
§ Уважно роздивіться схеми.
§ Сформулюйте правила вживання розділових знаків при однорідних членах речення
Поширені та непоширені однорідні члени ( якщо біля слова є залежне , допоміжне – однорідний член є поширеним).
ОЧР зв’язані між собою - безсполучниковим зв’язком (на письмі-розділові знаки, а в усному мовленні-інтонація),
- сполучниковим,
- мішаним.
Проблемне питання.
І варіант. Чому не потрібні коми між однорідними членами, хоч сполучник «і» тут вживається двічі?
Мамину пісню знають і співають у рідному краю і на чужині.
ІІ варіант. Чому в першому реченні перед сполучникам «та» коми немає, а в другому вона стоїть?
У рідному краї весело співає серце та душа.
У чужому краї хоч і не співає, та не забуває ріднії пісні.
1. Робота в групах.
Вчитель. А зараз ми попрацюємо в групах. У нас їх три. Ваше завдання - користуючись опорною схемою та підручником пояснити своїм однокласникам тему нашого уроку, дібрати власні приклади.
( слайд 11)
Вчитель.Перш ніж почнете працювати посміхніться, потисніть руки, побажайте успіхів один одному!
2. Звіт представників груп про виконану роботу. Оцінка роботи групи.
Вчитель. Таблиці та опорні схеми розглянуто, матеріал підручника опрацьовано. Прийшла черга заслухати доповідачів.
( виступ представників груп)
V. Вправи на закріплення одержаних знань.
1.Кодовий диктант. ( слайд 12)
Вчитель. Прослухайте речення, вкажіть цифрою речення з ОЧР.
· 1 – із сполучниковим зв’язком
· 2 – із безсполучниковим зв’язком
2. Створення ситуації успіху.
Вчитель. Молодці,діти, ви гарно впорались із цим завданням. Сподіваюсь, що ви й надалі так плідно працюватимете!
3. ( слайд 13) Творча робота.
Подивіться на картинки (Додаток 1. Кожна картинка – одне речення. Картинки можуть бути представлені презентацією). Складіть розповідь про осінь, яка починалася б словами: «Впевнено крокує золота осінь». Кожне речення має містити однорідні члени речення.
(Очікувані відповіді:
Впевнено крокує золота осінь. Небо стало похмурим і сірим. Часто йдуть холодні й сильні дощі. На деревах з’являються жовті, багряні, коричневі листочки. Вони радісно кружляють, танцюють у повітрі. А потім вкривають землю легеньким, ніжним, барвистим килимом. )[11]
Вчитель. Наступне завдання. А зараз ми побуваємо у майстерні великої поетеси .Наше завдання - відновити поезію Ліни Костенко "Красива осінь вишиває клени...", вставивши пропущені однорідні члени речення. Допоможе вам впоратись із цим завданням дана хмара слів. [13][14]
"Красива осінь вишиває клени..."
Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: – Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: – Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.
(слайди 15,16,17,18)
Вчитель. Перевіряємо дану вправу, самостійно оцінюємо себе. Не забудьте поставити цю оцінку в залікову картку.
4. Хвилинка відпочинку "Отримай свій релакс". ( під звуки природи) можете на аркуші намалювати все те, що вам подобається в осені, вилити,намалювати свої емоції. Малюємо кольоровими олівцями. Захист малюнків. Чому обрали такий малюнок та кольори.
6. Гра «Кораблик» ( слайд 19)
Вчитель. Наступним видом роботи буде майстер-клас з орігамі [15] Кораблик- символ подорожей,мрій,надій, змін на краще. Сьогодні ви стали ще кращими, адже отримали нові знання. Давайте запишемо на кораблику те, що запам,ятали про однорідні члени речення.
VІ. Узагальнення і систематизація знань з теми.
Вчитель. Час спливає швидко. Прийшла черга виконати тести. «Однорідні члени речення» та виконайте його.Результати тестування запишете у вашу залікову картку. Успіхів!
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.
Вчитель. Добігає кінця наш урок. Усі завдання ми виконали. Я задоволена вашими знаннями. Давньогрецький драматург Есхіл недарма казав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні». Ви – молодці, адже зуміли свої знання та вміння застосувати на практиці.
1.Робота з плакатом «Очікування» ( «Зворотний зв'язок»).
Вчитель. Як ви гадаєте, чи підвищився рівень ваших знань з теми? Якщо так, то перемістіть свої листочки на плакаті. Висловіть, будь ласка, свої враження , чи справдилися ваші очікування. Яким був урок? ( учні відповідають)
2.Інтерактивна вправа «Цікаво».
Вчитель. Заповніть , будь ласка, таблицю в зошиті із трьох граф. У графу «П» - запишіть все, що сподобалось на уроці, у другу графу «М» - «мінус», що не сподобалось, здалось нудним, а в третю «Ц» - «Цікаво», що було цікавим, також напишіть в цю колонку, що ще хотілося б вам дізнатися з цієї теми
( слайд 20).
3. Інтерактивна вправа «Кольоровий настрій» ( закінчення роботи).
Вчитель. І ми повертаємось до нашої веселки. (слайди 21,22) Оберіть колір, який подобається вам на даний момент та відмітьте його в ваших картках. Порівняйте його з тим, що був у вас на початку уроку. Чи змінився він? Як ви гадаєте, чому? (бесіда з учнями)
4. Виставлення та мотивування оцінок.
Вчитель. А зараз трішки математики, підрахуйте загальну кількість балів, що ви набрали , виконуючи вправи уроку, та поділіть на 7(кількість вправ).Це і є ваша оцінка за урок.
VІІІ. Домашнє завдання.
«Темна конячка»
(Учні отримують домашнє завдання в конвертах.Конвертів три варіанти, незалежно від рівня.)( слайд 23)
· Опрацювати §16, вивчити правила , виконати вправу ;
· Опрацювати §16, вивчити правила , виписати з художньої літератури по 3речення з однорідними членами різного виду зв'язку, скласти до них схеми;
· Опрацювати §16, вивчити правила,написати твір- роздум з використанням ОЧР «Природа у моєму серці».
Вчитель. Урок наш збіг, але пам’ятайте
Кожної миті, кожного дня,
Що головний скарб учня –
Набуті знання!
Дякую всім за роботу! ( слайд 24)
Дуже цікавий урок. Дякую!
ВідповістиВидалити